Kosta Rika/ Bllokohet në port sasia rekord e kokainës, ishte nisur drejt Holandës

Policia në Kosta Rika ka sekuestruar sasinë më të madhe të drogës të gjetur ndonjëherë më parë në vend. Bëhet fjalë për 5 tonë kokainë të gjetura në një kontenier në port.

Droga fshihej në një ngarkesë me lule që destinacion kishte Holandën. Një 46-vjeçar është arrestuar për ngjarjen.

LEXO EDHE  Itali/ 55 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit, vetëm 316 raste të reja

Policia gjeti në kontenier 202 valixhe që mbanin në total 5.048 pako kokainë, ku secila peshonte 1 kilogram.

Amerika Qendrore është një nga rrugët kryesore të karteleve që trafikojnë drogën nga Amerika e Jugut drejt SHBA-ve dhe Europës.