Përgjigje ndaj Soreca-s/ Martin Henze: Rama dëshiron të shfuqizojë lirinë e medias

Martin Henze, Këshilltari ekonomik pranë CDU-së, i është përgjigjur deklaratave të ambasadorit të BE-së Luigi Soreca, në lidhje me paketën “anti-Shpifje”. Soreca tha se mbështet gazetarët shqiptarë që të fitojnë standarde profesionale me ngritjen e Aleancës për Median Etike, hap i duhur sipas tij, në drejtim të vetë-rregullimit.

Por, në reagimin e tij, Henze e quan marrëzi, por mbështet idenë që redaktorët duhet të kenë një kod etike.

Nga ana tjetër ai thotë se kjo Aleancë është organizuar nga një palë, pra nga maxhoranca.

LEXO EDHE  Grupi i Shullazit në marrëdhënie me drejtorin e Veliajt, zbulohet kontrata

Qeverinë “Rama 2”, Henze e quan të korruptuar dhe që për të, ka si qëllim që të shfuqizojë lirinë e shtypit.

Postimi i plotë

Marrëzi absolute, redaktorët duhet të kenë me të vërtetë një kod etik. Por nuk ka shtet kushtetues në Shqipëri, ajo është e organizuar nga një qeveri e një partie, e cila është e korruptuar, dëshiron që të shfuqizojë lirinë e shtypit, apo mendoni se gazetarët duhet të kufizojnë vetë lirinë e tyre?