Konçesionet e Ramës në shëndetësi kanë gllabëruar miliarda

Nga Ilir Allkja-mjek

Shqipëria sot është më e varfër dhe më e shkretë se sa në 2013-ën, kur Rama nuk ishte në pushtet !

Edi Rama një mashtrues konvencional , premtoi se do të hiqte taksën 20% për bukën, për qumështin, për vezën, për miellin, për vajin, për sheqerin, dhe orizin, por këto produkte janë rritur vazhdimisht në vitet e qeverisjes se Partisë Socialiste.
Është anulimi i koncesioneve që prekin direkt interesin e qytetarëve.

Rama premtoi se do të anulonte koncesionet, si “Markimi i Karburantëve”, “Rapiscan”, “HEC-et mbi Valbonë dhe Vjosë” dhe “Vendburimet e naftës”, që dëmtonin direkt interesin e qytetarëve.
Por ky mashtrues i diletant shtoi miliarda lekë koncensione të tjera që i kanë zënë frymën ekonomisë e kanë shpuar xhepat e shqiptarëve duke pasuruar vëtëm miqtë e Ramës.

Madje Edi Rama u betua solemnisht (e ka vërtetuar katërcipërisht sadizmin e tij ndaj të barfërve, sidomos nda votuesve të tij besnikë), që për të gjithë familjarët, taksën e energjisë do ta ulte në 6%, për familjarët.

Por sot taksa e energjisë për familjarët është 20% dhe jo 6%, siç premtoi me sadizëm Edi Rama në vitin 2013.

Rama premtoi taksim të ndershëm e plot lehtësira për biznesin, por bizneset e ndershme po mbyllen e po tkurren çdo ditë, vetëm bizneset e afërta me Ramën kanë lulëzuar !

Edi Rama premtoi rilindje të sektorit shëndetësor e shëndetësi falas, ( që nuk egziston në asnjë vend të globit) por u modernizuan vetëm spitalet private, ndërsa ato shtetërore vuajnë nga mungesat e theksuara në mjete e në stafe.

Sot konçensione famëkeqe si ai i sterilizimit , i check-up etj, jo vetëm që kanë gllabëruar miliarda, por edhe kanë përkeqësuar shërbimin ndaj popullatës!

LEXO EDHE  Kryeministri i ullukut!

Rama si diletant në qeverisje por mashtrues në profesion premtoi se do të reformonte sistemin arsimor në vend, studentët mbetën rrugëve, taksat për arsimin u rritën, kushtet nëpër shkolla, fakultete e konvikte nuk u përmirësuan, përkundrazi ne plot ptej tyre mungon ngrohja, se për laboratore moderne nuk mund të flitet.

Edi Rama ky rudiment i diktaturës premtoi polici profesioniste dhe në shërbim të qytetarëve para se të merrte pushtetin, sot kemi një polici të paaftë , politike që ka asfiksuar qindra qytetarë me gaz nëpër shtepitë e tyre, nëpër protesta paqësore, që ka arrestuar qindra opozitar, dhe nga ana tjetër është bërë palë me krimin.
Ministra të rendit por edhe dhjetëra drejtorë policie janë akuzuar për trafiqe e lidhje me kriminelë, madje disa prej tyre janë shpallur në kërkim nga interpoli !

Për herë të parë në histori Edi Rama uli në parlament, qeveri e bashki njerëz që vinin nga bota e krimit!

Sot përveç njëmijë të zezave që solli Edi Rama e partia socialiste kemi një parlament gjysmak që buron nga votat e vjedhura të zgjedhjeve të vitit 2017, një qeverisje vendore me kryebashkiakë që vijnë nga bota e krimit, rezultat i zgjedhjeve moniste që mbajyi partia socialiste me 30 qershor 2019 !

Cfarë të zezash të tjera presin banorët e Shqipërisë që Edi Rama t’i bëjë vendit të tyre, që të vendosin të reagojnë ?!