Mjeshtri i karikaturës: Ja kujt ia tregoi Rama gishtin e mesit…

Kryeministri Edi Rama, i cili me cilësinë e ministrit të Jashtëm, do të drejtojë nga janari i 2020, Presidencën e OSBE-së, i tregoi gishtin e mesit një grupi të rinjsh që protestonin kundër tij, një gjest të ngjashëm me atë të ambasadorit Bernd Borchardt, që i kushtoi diplomatit shpalljen “person i padëshiruar” nga ana e Presidentit Ilir Meta.

Rama nuk u ndal aspak në gjestin e tij, edhe pse rrethohej nga fëmijë të mitur, ndërsa në krah kishte kryebashkiakun Erjon Veliaj, që i hutuar kishte ngulur sytë në gishtin e ngritur përpjetë nga Kryeministri.

LEXO EDHE  A do të ketë vaksinim me detyrim në sektorin privat? Flet ekspertja e ISHP

Ky gjest i tij shkaktoi reagime të shumta, ndërsa mjeshtri i karikaturës, Bujar Kapexhiu, ka zgjedhur të ironizojë Ramën me punimin e rradhës.

“Unë jam njëshi”, është dixhitura e karikaturës së Kapexhiut, e botuar në gazetën Mapo.

E nëse Borchardt u detyrua të kërkojë ndjesë pas reagimeve të shumta për gjestin, ka shumë pak mundësi që Rama të reflektojë dhe të kërkojë ndjesë.