Inspektorët nuk kanë verifikuar dëmet/ Qytetarët në Laç dhe Krujë ankohen për…

Qytetarë në Laç dhe Krujë kanë shprehur shqetësimet se pallatet ku jetojnë nuk janë verifikuar nga grupet e ekspertëve.

Në Laç, “Pallati 106” është dëmtuar rëndë për shkak të lëkundjeve të tërmetit të 26 nëntorit. Megjithatë asnjë inspektor nuk është paraqitur për të verifikuar nëse banesat e janë ose jo te banueshme, raporton Vizion +.

Ata u bëjnë apel institucioneve shtetërore te vendosin shiritin nëse është i pabanueshëm dhe te gjejnë zgjidhje për strehimin e familjarëve te tyre.

LEXO EDHE  U hodh me parashutë nga maja e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Edhe në qytetin e Krujës 29 familje të pallatit te një pallati 9-katësh ngrenë shqetësimin se objekti ku banojnë ka dëmtime serioze.

Sipas tyre inspektoret nuk kane vendosur shiritin e bllokimit megjithe pasojat e renda qe kane lënë tërmeti i 26 nëntorit.