Drama pas tërmeti/ Shteti i vendos shiritin e kuq pallatit ndërsa banorëve të ‘ziun’, qeveria harron familjet në Kombinat

Pavarësisht propagandës qeveritare dhe show-t mediatik, tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha në banesa por edhe psikologjike tek vetë qytetarët, të cilët tashmë ndodhen në qiell të hapur.

Bashkia e Tiranës ka vendosur një shirit të kuq tek një prej pallateve të ish-SMT në Kombinat, duke ndaluar banorët që të hyjnë brenda.

Por drama e këtyre banorëve bëhet edhe më e madhe, pasi që pas vendosjes së shiritit të kuq, asnjë zyrtar nuk është interesuar më se çfarë do të bëhet për jetën e tyre.

LEXO EDHE  Nëse opozita fiton zgjedhjet, kryeministër do jetë Basha apo Kryemadhi? Përgjigjet kryetarja e LSI

Siç shihet edhe në videon e publikuar nga Boldnews.al, dëmet e shkaktuara nga tërmeti janë të pariparueshme në këtë pallat, dhe nëse banorët kthehen sërish aty ju rrezikohet jeta,.

Ndërkohë banorët shpresën se më rëndë se tërmeti i ka tronditur neglizhenca totale e institucioneve shtetërore, të cilët ndryshe nga sa deklarojnë në media, nuk janë interesuar në asnjë moment të vetëm se çfarë do të ndodhë me familjet që jetojnë në këtë ndërtesë, duke lënë pa asnjë shpresë gra, fëmijë e pleq. /Boldnews.al

Video: