“Do t’i jepja plumbin kokës”/ Dervishi ironizon ish-ministrin: Gjithë jetën ëndërroi të vriste një armik

Ish-kreu i Arkivës, Kastriot Dervishi ka reaguar pas deklaratës së ish-ministrit të Tregtisë së Brendshme në vitet 1982-1990, Osman Murati, në lidhje me shkrimtarin Agron Tufa, i cili u largua jashtë vendit për të kërkuar azil politik, ndërsa deklaroi se është kërcënuar me jetë.

Përmes një statusi në “Facebook”, Murati u shpreh se është i gatshëm ta qëllojë me plumb në kokë Tufën nëse gjykata e dënon me vdekje.

Dervishi ka ironizuar deklaratën e Muratit, ndërsa shpreh se ish-ministri e ka fshirë postimin në rrjetet sociale, pasi është penduar.

Ish-kreu i Arkivës shprehet se Murati nuk di të shkruajë gjuhën shqipe. Me ironi, Dervishi shkruan se ëndrra e Muratit ka qenë të vrasë një armik, por gjatë kësaj kohe s’ka gjetur kë të vrasë.

Sipas Dervishit, Murati e ka djalin zyrtar në Ministrinë e Brendshme, ndaj ka nisur “luftë virtuale” ndaj Tufës.

Reagimi i plotë:

Ëndrra e vjetër e kufitarit osman murati, vrasja e Agron Tufës

79-vjeçari Osman Murati, ish ministër i Tregtisë së Brendshme në vitet 1982-1990, kohës së kolerës kur populli ushqehej me triska, muajt e mbetur të kësaj jete i mbush përditë në fb me lëvdata për terroristin enver hoxha, lakejtë e pushtetit të tij dhe me sharje pafund ndaj “armikut të klasës”. Veç ta shohësh si shkruan, gjithë gabime gjuhe. 😂😂😂Zaten ky kallëp na ka qeverisur. Asnjë fjali nuk e hedh dot si duhet. Osmonja mbahet mend për proponimin tejet interesant që kafja të zëvendësohej nga elbi. Deri aty i shkonte marria. Osmonja kishte pasion të bëhej oficer kufiri e të vriste “diversantë”. E kuptoi shpejt se kjo punë kishte privacione dhe e la shkollën 3-vjeçare në vitin e dytë të saj “për arsye shëndetësore”. Mirëpo gjithë jetën ëndërroi për të vrarë një “armik” me plumb e nuk gjeti. Dje zgjodhi të vrasë Agron Tufën teksa hodhi postimin bashkëlidhur, një tekst terrorist, ordiner e banal, tipik për llojin e tyre. E kuptoi gafën dhe e hoqi shpejt. Osmonja lufton me “armikun” virtualisht, ndërsa djali i tij, bekimi është drejtor në një agjenci në varësi të Ministrisë së Brendshme ku nuk bëhet asgjë. Sigurisht edhe ky “rilindi” më 2013. Nga do ngjajë tjetër?

LEXO EDHE  Vetëvendosje kujton masakrën e Rreçakut: Kush janë parlamentarët në Shqipëri që nuk veprojnë