“Qytetarët të reagojnë”/ Nishani: Kur ligji shkelet, na është grisur Kushtetuta

Ish-presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ftuar në emisionin “Tempora” u shpreh se situata ku ndodhet Shqipëria, është e rrezikshme për çdo qytetar pasi atyre nuk iu garantohen liritë dhe të drejtat themelore.

Më tej ai theksoi se këto liri nuk i garanton kryeministri apo deputeti, por ligji. E më e keqja sipas Nishanit, është se ligji është shkelur dhe kur shkelet ligji është grisur Kushtetuta.

LEXO EDHE  Sali Berisha për Mini-Shengenin: Edi Rama po përdoret nga Vuçiç për të kapur autoritetet e Kosovës

“Ndodhemi në rrezikun që asnjë qytetar i këtij vëndi ska garanci për liritë themelore. Nuk e garanton lirinë e secilit prej nesh kryeminstri apo deputeti, por ligji.

Në momentin kur më shkelet një e drejtë, trokas në derën e shtetit që është shkelur ky ligj. Kur ligji është grisur, na është grisur kushtetuta. Lutem që qytetarët shqiptarë të reagojnë.”-deklaroi Nishani.