‘Tek ne s’ka as vjedhje as kallash as gra me shami’/ Rama në delir: E vetmja mënyrë si i vjedhim të huajt është me…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një episod të ndodhur sipas tij para pak kohësh me një zyrtar të lartë që ka vizituar Tiranën.

Duke folur për mikpritjen, si një vlerë e pazëvendësueshme e shqiptarëve, në takimin e 100 qendrave kombëtare të mbrojtjes së të dhënave personale dhe privatësisë në Pallatin e Kongreseve, Rama tregoi bisedën telefonike me drejtorin e personave VIP në Rinas. Ai i kishte përcjellë kërkesën e veçantë të një zyrtari të BE, i cili kërkonte të lëvizte nga aeroporti i shoqëruar me makina të blinduara dhe kallashnikov.
“Para pak kohësh, më erdhi një mesazh nga personi që është përgjegjës për pjesën ku kalojnë VIP-at në aeroportin e Tiranës, është e rëndësishme duhet ta flasim.
Mendova se ka rënë zjarr, cdo ketë ndodhur pse duhet të marr unë drejtorin në aeroport. E kapa tel dhe dëgjova që do vinte një person shumë i rëndësishëm nga një shtet anëtar i BE, bashkë me gazetarë dhe nuk pranonte të dilte nga ambienti i VIP për të ardhur në Tiranë.

LEXO EDHE  Vajza e mitur ngacmohet seksualisht në Dajt, nën hetim edhe dy oficerë policie

Po si ka mundësi?
Drejtori tha që ky person do që të shoqërohet me roje dhe që kanë armë të vërteta dhe i gjithë shoqërimi të ketë makina të blinduara.
I thashë mesa di unë i tillë është shërbimi. Ai tha do të shikojë kallashnikovë dhe jo pistoleta.
I thashë, nuk e ofrojmë këtë shërbim të veçante dhe thuaj të kthehet nga ka ardhur. Pas 45 minutash gjithë ai shoqërim i madh që u bë, arriti dhe të bëhej një deklaratë e fortë që Shqipëria duhet të punojë edhe më shumë në luftën kundër krimit të organizuar, trafikimi”, tha Rama.