“Nuk do angazhohemi në protesta”/ Spaho: Ja plani i opozitës

Nënkryetar i PD-së Edmond Spaho i ftuar në emisionin “Aktualitet” në Fax News, të gazetarit Bejdo Malo, ka folur për reformën zgjedhore dhe për protestat e Opozitës.

Spaho u shpreh se opozita ka pranuar të jap kontributin për reformën zgjedhore. Gjithashtu Spaho është shpehur se protestat e opozitës janë ndërprerë sepse ata dëshirojnë të hapen negociatat.

Vendimi i OSBE në votimet e 30 qershorit, ishte njësoj si opozitës. Ne pranuam të jepnim kontributin tonë për reformën. Qëndrimi i opozitës është në interes të vendit. Reforma zgjedhje është prioritet për ndërkombëtarët.

Duhen ndërmarrë disa reforma, që pushteti mos të bien në dorë të një personi. Të mos na përsëritet e njëjta gjë si me Ramën”.

Nënkryetari i PD-së u shpreh se opozita do të hapen negociatat dhe se Lulzim Basha ka kërkuar hapjen e negociatave tek partitë popullore europiane

LEXO EDHE  Një 37-vjeçar gjendet i mbytur në plazhin e Durrësit/ Dyshimet

Ne kemi zhvilluar protesta edhe në muajin gusht, ku doli fitues kandidati PS-së. Nuk është çështje pakti. Basha ka lëvizur tek partitë popullore europiane, për të kërkuar hapjen e negociatatve. Nuk do angazhohemi në protesta kombëtare. Ne duam të hapen negociatat pasi do të ketë kontroll më të madhë, do hyjnë reforma më të mëdha. 7 kushtet që u vendosur nga Bundestagu, nuk u plotësuan por u shtuan. “