Presioni amerikan mbi Serbinë për Kosovën/ Gjermanët zbardhin ultimatumin e Pompeo ndaj Vuçiç

Gazeta gjermane ‘Zuerst.de’, shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur jashtëzakonisht presionin ndaj Serbisë për të njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës.

Në artikull thuhet se një gjë e tillë ka ndodhur në Washington gjatë takimit të presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

“Pompeo hapur i ka kërkuar Vuçiëit vazhdimin e dialogut Prishtinë-Beograd dhe njohje të plotë reciproke”, shkruan gazeta.

Gazeta gjermane citon edhe komunikatën e lëshuar nga faqja zyrtare e Departamentit të Shtetit, ku thuhet se Pompeo i bën thirrje Serbisë që të fokusohet në synimet strategjike.

“Një gjë e tillë mund të arrihet duke përshpejtuar reformat e brendshme dhe duke vazhduar negociatat me Kosovën, për arritjen e një marrëveshje reciproke që bazohet në normalizim”, citohet deklarata e Departamentit të Shtetit.

LEXO EDHE  Tejkalohet pritshmëria/ 1.15 miliardë euro nga Konferenca e Donatorëve për rindërtimin pas tërmetit

Ndër të tjera thuhet se Pomepo ka bërë thirrje për dy palët që të shmangin provokimet dhe të kërkojnë një kompromis.

Arritjen e një marrëveshje finale vazhdimisht po e kërkon edhe Bashkimi Evropian duke i kërkuar Serbisë që të pranojë përfundimisht shkëputjen me Kosovën, sepse përndryshe siç shkruan gazeta gjermane, Serbia është kërcënuar që nuk do të futet në Bashkimin Evropian.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar që nga nëntori i vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim për taksë prej 100 për qind ndaj produkteve me origjinë serbe.

Serbia rikthimin në dialog është duke e kushtëzuar me heqjen e taksës, ndërkohë institucionet e Kosovës janë të vendosura që taksa nuk hiqet, pa një marrëveshje për njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.