Tronditet futbolli, ndërron jetë ikona e kombëtares

Ish-sulmuesi i Junior Agogo ka ndërruar jetë, në moshën 40 vjeçare.

Sulmuesi ganez pësoi një goditje në vitin 2015 vetëm dy vjet pasi u tërhoq nga futbolli.

Sipas një numri raportesh në Gana, ai ndërroi jetë në Londër të enjten në mëngjes.

Agjenti Saif Rubie shkroi në Twitter: “Sapo dëgjova lajmet se një nga klientët e mi të parë Junior Agogo ka ndërruar jetë. Ende nuk mund ta besoj. Një nga momentet e mia më krenare në futboll”.

Agogo ishte një yll i ekipit kombëtar dhe djalë poster i Kupës së Kombeve Afrikane të vitit 2008 i organizuar në Gana.

Ai shënoi 12 gola në 27 ndeshje gjatë kulmit të karrierës së tij mes 2006 dhe 2009.

Agogo shijoi magjinë më të mirë të karrierës së tij me Nottingham Forest midis 2006 dhe 2008, duke shënuar mbi 20 gola për këtë klub.

Ai u hap për problemet e tij shëndetësore në një intervistë emocionale në BBC të quajtur “Pa folur” dy vjet më parë, duke diskutuar betejën e tij për të rimarrë shëndetin e tij.

“Unë po vrapoja me qenin tim. Po kthehesha në shtëpi. Unë isha afër Hotelit Marriott dhe goditja ndodhi, “tha ai.

Kur u zgjova, isha në spital me nënën time. Nuk mund të flas. Unë isha në një mënyrë të keqe.

LEXO EDHE  Lazio gjunjëzon Interin dhe vërshon drejt Juventusit (VIDEO)

Në atë kohë, ai u raportua se po jetonte në Londër me nënën dhe qenin e tij, Blanket.

“Jam gjalle. Unë jam mirë. Le të futemi në ditët e mia të futbollit, “tha ai në program, duke treguar fanellat në mur.

Agogo e filloi karrierën e tij me Sheffield Wednsdey gjatë kohës së tyre në Premier League, duke bërë dy paraqitje për klubin, përpara një transferimi në Shtetet e Bashkuara.

Ai u kthye në Angli me QPR-në në 2002-shin, më pas u transferua tek Barnet, duke shënuar 19 gola në 39 ndeshje për të fituar një transferim në Bristol Rovers.

Ishte me Rovers sezoni më i mirë me mbi 40 gola gjatë tre sezoneve, duke fituar transferimin e tij në Forest.

Ai shënoi 13 gola ndërsa fituan promovim në Championship nga League One para se të shitej te Zamalek në 2008.

Ai e përfundoi karrierën e tij në Skoci, duke u nënshkruar nga ish-shefi i Pyjeve Colin Calderwood në Hibernian me një marrëveshje një vjeçare në korrik 2011.

Agogo shënoi një herë në 14 paraqitje para se të tërhiqej në fund të sezonit.