30 qershori/ Akuza e fortë e Bashës: Grupe kriminale, policia dhe qeveria po përgatisnin skenarin ogurzi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u shpreh këtë të enjte se në 30 qershor, kryeministri Edi Rama synonte një skenar përplasje për viktima. Kjo sipas Bashës, pasi Rama donte të shkëpuste vëmendjen nga skandalet.

“Opozita ishe në mbrojtje të një kauze të drejtë, në anën e Kushtetutës dhe ligjit dhe banda e qeverisë në anën e kushtetutës. 10 qershori krijoi një situatë të re politike, me publikimet e BILD, situata politike për Ramën u dënua tej mase, ecja drejt 30 qershorit u bë me qëllim që të kishte viktima”, tha Basha, sipas të cilit për këtë skenar kishte një bashkëpunim qeveri – grupe kriminale – polici.

LEXO EDHE  Kavaja karantinë, reagon Bardhi: E papranueshme

Kryedemokrati tha se opozita me sjelljen e saj shmangi një skenar gjakderdhje dhe thirrjes së saj për bojkotimin e votimeve, iu përgjigjën qytetarët.

Basha këmbënguli se në 30 qershor nuk kishte zgjedhje.

“S’ka pasur zgjedhje në kuptimin politik, tha Basha duke iu referuar dekretit të Presidentit Meta, as në kuptimin politik”, duke iu referuar raportit të OSBE.