Njoftoi dorëheqjen si kryeministër/ Haradinaj në lot

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit, sepse është ftuar në cilësinë e të dyshuarit nga Gjykata Speciale e Hagës.

Lajmin për publikun e ka bërë të ditur vetë Haradinaj, në një konferencë për media, pas mbledhjes së qeverisë.

Gjatë konferencës, Haradinaj ka thënë se ka pranuar një ftesë nga dhomat e specializuara të Gjykatës Speciale si i dyshuar dhe i është ofruar mundësia që të shkojë si i pari i Qeverisë, apo si qytetar i zakonshëm i Kosovës.

LEXO EDHE  Zgjedhjet në Britani/ Konservatori Boris Johnson fiton bindshëm, lideri i Laburistëve jep dorëheqjen

Haradinaj që njihet si person i fortë ka derdhur lot gjatë konferencës.

“Emocional mund të jem, por lotët nuk po i shoh, nuk e kam zgjedh këtë realitet, nuk mund të shkoj në këtë mënyrë”, tha Haradinaj, duke mos pranuar përlotjen gjate deklarates.

*Dorëhiqet nga posti i kryeministrit Ramush Haradinaj (VIDEO)

*Kosova drejt zgjedhjeve të parakohshme

*Dorëheqja e Haradinajt/ Gazetarët e quajnë akt heroik: I vetmi Burrë Shteti (Foto)