Dorëhiqet nga posti i kryeministrit Ramush Haradinaj (VIDEO)

Ramush Haradinaj raportohet se ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Kosovës.

Në fund të mbledhjes së Qeverisë ai ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme, në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat. Arsye e këtij vendimi, ka thënë, se e ka marrë thirrje për t’u paraqitur për t’u marrë në pyetje si i dyshuar, në Gjykatën Speciale e Hagës, që heton krimet e luftës.

Konferencë për media pas mbledhjes së rregullt të Qeverisë së Kosovës (drejtpërdrejt)

Gepostet von Ramush Haradinaj am Freitag, 19. Juli 2019

Haranidaj ka thënë se ka pranuar një ftesë nga dhomat e specializuara të Gjykatës Speciale si i dyshuar dhe i është ofruar mundësia që të shkojë si i pari i Qeverisë apo si qytetar i zakonshëm i Kosovës.  “Nuk mendoj se duhet me ia bë këtë Kosovës. Me shku si kryeministër atje. Dhe nuk ja bëj”, u shpreh Haradinaj, i cili gjatë luftës për çlirimin e Kosovës ka qenë komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

LEXO EDHE  Vrasja në Lushnje/ Dyshimet pse ndodhi krimi dhe dinamika

Haradinaj ka sqaruar se ka zgjedhur këtë të dytën.

Kosova drejt zgjedhjeve të parakohshme