Operacioni ‘Drejtësia’/ Arrestohet ish-kryeministri, akuzohet për korrupsion të lartë (Foto)

Arrestohet ish-kryeministri, Shahid Khaqan Abbasi, nën akuzën për korrupsion. Sipas zyrtarëve, fillimisht u ndalua  automjeti në të cilin ishte Abbasi. Më pas u bë i mundur arrestimi i tij gjatë operacionit ‘Drejtësia’.

Autoritetet në Pakistan po hetojnë rolin e Abbasit në dhënien e një kontrate një kompanie të gazit natyror në Katar. Në këtë kompani ai ishte aksioner.

Por ish-kryeministri i ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij.

LEXO EDHE  Profil/ Joe Biden, demokrati që synon të rrëzojë Trump

Abbasi ka shërbyer si kryeministër për gati një vit, pasi paraardhësi i tij Naëaz Sharif u largua nga pozita pas një vendimi të Gjykatës Supreme që ndërlidhjet me akuzat për korrupsion në vitin 2017. Sharif dhe vajza e tij Merjemja u dënuan, për shkak të blerjes së apartamenteve luksoze në Londër gjatë viteve të 90-ta.