Ndërron jetën ish-kryeministri

Ish kryeministri australin dhe udhëheqësi i Partisë Laburiste Bob Hawke, i cili dominonte politikën australiane në vitet 1980, ka vdekur në moshën 89 vjeçare, raporton BBC.

Politikani karizmatik që e udhëhoqi vendin nga viti 1983 deri më 1991 merrej me reformat që e modernizuan ekonominë.

Gruaja e tij tha në një deklaratë për shtyp se ai vdiq “në mënyrë paqësore në shtëpi”.

LEXO EDHE  Detajet/ ‘S’dua të vdes” Fjalët e fundit të gruas e vrau ish-burri para fëmijës

Sot kemi humbur Bob Hawke, një australian i madh – shumë do të thoshin Australian më të madh të epokës së pas luftës”, tha Blanche D’Alpuget në një deklaratë.

Bob Hawke with wife Blanche d'Alpuget at the Brisbane Convention Centre in Brisbane (31 August 2013)