“Të shmangim konfliktin civil më 30 qershor”/ Deputeti jep alarmin dhe apelon për…

Të shmangim konfliktin civil më 30 qershor. Alarmi është dhënë nga deputeti it ë ashtëquajturës ‘opozita e re’, Andi Përmeti, i cili i është bashkuar Bindjes Demokratike të drejtuar nga Astrit Patozi.

Përmeti morri mandatin e deputetit, duke qenë pjesë e listës shumëemërore të PD-së, ndërsa plotësoi vakancën e krijuar në Kuvend pas largimit të ligjvënësve të PD dhe LSI-së.

“Duhet të japim alarmin për të shmangur luftën civile, të gjithë kemi vendosur të jetojmë në këtë vend, të mbajmë familjet tona, është më e rëndësishme se çdo post çdo interes financiar, çdo mbajtje pozicioni ose pretendimi shmangia e një konflikti civil”, shprehet Përmeti.

Reagimi i tij vjen në një kohë kur opozita ka paralajmëruar se nuk do të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve farsë të 30 qershorit, ndërsa nga Rilindja ka pasur kërcënime se kush do të pengojë procesin do të përballet me sanskionet ligjore, që parashikojnë burg.

LEXO EDHE  RENEA ekzekuton 71-vjeçarin në Elbasan

Përmeti, tashmë i përket partisë Bindja Demokratike, e cila u regjistrua në KQZ si një prej subjekteve që do të marrin pjesë në zgjedhje, ndërsa kreu i Komisionit, Klement Zguri tha se kjo parti nuk plotësonte kushtet ligjore. Por me votat e 4 përfaqësuesve socialistë në KQZ, Bindjes iu hap drita jeshile për të marrë pjesë në zgjedhje.

Kreu i kësaj partie, Astrit Patozi, ka deklaruar se Bindja Demokratike do të jetë pjesë e procesit zgjedhor, duke shtuar se askush nuk ka të drejtën të pengojë shqiptarët të votojnë. Këto deklarime të Patozit janë interpretuar si në mbështetje të tezës së kryeministrit Edi Rama, i cili duket se po sponsorizon krijimin e një opozite të re për të legjitimuar një proces farsë zgjedhor.