Luks që Shqipëria të digjet për karrigen e Ramës, shoh një valë anti-amerikanizmi që…

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, aktivist i shoqërisë civile, përmes një postimi ka reaguar lidhur me situatën politike në vend, si dhe me apelin ndërkombëtar për pjesëmarrjen e partive në zgjedhjet e 30 qershorit.

Preçi shkruan se është një luks i madh për Shqipërinë që të digjet çdo 25-30 vjet, aq më pak për kolltukun e një individi, qofte ky edhe kolltuku i zt. Berisha dje, apo i zt. Rama sot.

Postimi i Zef Preçit

Nen nje orkestrim te cuditshem shoh nje vale anti-amerikanizmi mbas deklarates se te ngarkuara me punë te ambasadës së Shteteve të Bashkuara ne Tirane znj. Leyla Moses-Ones, qe ka kapluar jo vetem politikane te angazhuar apo njerez te mas-medias, gje qe eshte disi e kuptueshme, por edhe individe me formim perendimor dhe bashkohor, te njohur per qendrime publike te ekuilibruara dhe te motivuara nga interesat kombetare.

Pa marre persiper te komentoj mbi argumentet pro dhe kunder thirrjes qe diplomatja amerikane ju drejtoji “..atyre partive që kanë braktisur institucionet e Shqipërisë që të riangazhohen në procesin politik”, mendoj se eshte ne pergjegjesine historike te seciles pale, politike ne radhe te pare, por edhe te secilit faktor, aktor dhe individ ne shoqerine e sotme shqiptare per te reflektuar rreth kesaj krize te rende me pergjegjesine e kohes kur jetojme. Nese ha shume diskutim teza e opozites se “Partia Demokratike e Shqipërisë të mos lejojë mbajtjen e zgjedhjeve fasadë, edhe me shume diskutim me mendje te kthjellet meriton teza e qeverise se “zgjedhjet nuk do të mund t’i pengojë asnjë parti që dëshiron që të kthehet në bandë”.

LEXO EDHE  Takimi i Bashës në Durrës, Rama: Rrezikon shëndetin e njerëzve për një pllakë gramafoni

Personalisht mendoj se eshte nje luks i madh per Shqiperine qe te digjet cdo 25-30 vjet, aq me pak per kolltukun e nje individi, qofte ky edhe kolltuku i zt. Berisha dje apo i zt. Rama sot.

E pra, sot ne prove eshte e gjithe shoqeria shqiptare dhe jo diplomatet e huaj te akredituar ne Tiane, qofshin keta edhe ato te BE-se dhe te SHBA-ve… Asnjeri prej nesh nuk nuk duhet te harroje se keta te fundit jane aty per te perfaqesuar dhe per te mbrojtur interesat e vendeve apo fuqive boterore prej nga vijne – detyre te cilen ata e bejne me se miri – dhe cfaredo ndihmese e tyre ne nxitjen e proceseve demokratike te Shqiperise eshte e mirepritur dhe meriton mirenjohjen tone te perbashket.

Sa me heret te zgjohemi, aq me mire eshte per te ardhmen tone te perbashket, te pakten qe te frenohet sadopak hemorragjia e braktisjes se vendit, qe edhe pa nje krize tjeter shkaterrimtare si 1997-ta pasojat e se ciles jane prezente edhe sot ne deshtimin e ndertimit te shtetit te se drejtes dhe kapjen e tij nga krimi i organizuar, oligarkia dhe dhe korrupsioni, vazhdon te tkurret ashtu si nje shekull me pare…