Vdes ish-presidenti …

Ish-presidenti peruan Alan Garcia qëlloi veten në kokë pasi policia arriti në shtëpinë e tij për ta arrestuar atë. Ish-presidenti u dërgua në spital ku ka humbur jetën si pasojë e plagës së marrë në kokë.

Ish udhëheqësi hyri në dhomën e tij të gjumit pas njoftimit të oficerëve të policisë në derën e tij, raportoi La Republica. Pas të shtënave në kokë, Garcia u dërgua në një spital të zonës.

Garcia, që ka shërbyer dy mandate si president i Perusë, është nën hetim për ryshfet. Garcia është një nga më shumë se 230 njerëz në të gjithë Amerikën Latine të hetuar në një rast korrupsioni të përqendruar në konglomeratin brazilian Odebrecht.

LEXO EDHE  Ofendoi Erdogan, dënohet këngëtarja turke

Ish-udhëheqësi kërkoi azil në Uruguaj nëntorin e kaluar, pasi një gjyqtar e lejoi atë të largohej nga Peruja për 18 muaj. Kërkesa për azil u mohua, dhe një gjykatës në Lima urdhëroi ndalimin e tij të martën.