Apeli la në burg studentin/ Këlliçi: Nëse do ishte trafikant, Rama do e kishte bërë deputet ose…

Një standard të paprecedent të vendosur nga Gjykata e ka cilësuar, kreu i FRPD-së-së Belind Këlliçi, vendimin e Apelit në Tiranë për të lënë në burg studentin Mariglen Doci. Këlliçi tha se në seancë nuk u paraqit asnjë provë apo fakt, por vetëm urdhëri politik i Edi Ramës.

“Nëse Mariglen Doci do të ishte trafikant droge, përdhunues në grup ose kriminel, ai me siguri sot do të ishte deputet ose kryetar bashkie i PS. Studentët e të rinjtë do të vijojnë protestën dhe betejën e tyre deri në plotësimin e plotë të 8 pikave të kërkesave të studentëve, garantimin e standardeve dhe lirive të njeriut dhe rikthimin e Shqipërisë në rrugën e aspiratën e saj Europiane”, tha Këlliçi.

LEXO EDHE  (Dokumenti) Tradhtuan opozitën, ja sa para morën nga Ruçi deputetët e rinj

Gjykata e Apelit la në burg 7 nga protestuesit e arrestuar në protestat e opozitës. Mes personave për të cilët Apeli refuzoi ndryshimin e masës së sigurisë “arrest me burg” të shkallës së parë është edhe Mariglen Doçi, Florenc Hoxha dhe Dorian Protoduari.

Arrest me burg

Mariglen Doçi

Dorian Protoduari

Ilir Hamedani

Ferit Dankshi

Saimir Rexhepi

Florenc Hoxha

Agim Peposhi

Arrest shtëpie

Pal Daija

Gazmir Bekshiu

Aldi Spaho

Ermir Bruka

Emiljano Mustafa

Ankimim nga prokuroria që janë refuzuar nga gjykata

Klajdi Poci

Denaldo Buzi

Eduart Buzi

Florjan Zeneli

Jeton Spahiu

Ali Bruci

Kenin Kastrati

Flamur Rraja

Edison Tahiri

Elidian Buzi