Masakra në Zelandën e re/ Reagon ashpër Ergogan: Ne muslimanët …

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka reaguar pas sulmeve të ndodhura në Zelandën e Re, ku mbetëm të vdekur 40 persona dhe u plagosën 49 të tjerë.

Erdogani është shprehur se edhe përballë sulmeve islamofobike, muslimane asnjëherë nuk do të gjunjëzohemi

“Si muslimanë, kurrë nuk gjunjëzohemi dhe nuk do të biem në nivelin e këtyre frikacakëve”, tha Erdoğan në një tubim në provincën juglindore Gaziantep.

Komentet e presidentit turk erdhën pas sulmeve ndaj besimtarëve në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, të cilat gjithashtu lanë 48 persona të plagosur, përfshirë tre qytetarë turq.

LEXO EDHE  Një ish-modele, dy kompani me miliona fitime dhe fëmija pa baba: Skandali që mund të fundosë kryeministrin bullgar

“Ky vrasës lëshoi një deklaratë kundër vendit tonë, kombit tonë, personalitetit tim dhe të gjithë muslimanëve”, shtoi ai, duke iu referuar një manifesti në internet të postuar nga njëri prej të dyshuarve në masakër.

Erdoğan shtoi se Turqia do të shfaqë të njëjtin qëndrim parimor ndaj vdekjes së çdo njeriu të pafajshëm, pavarësisht nga origjina dhe besimi i tij.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here