Bllokimi i hetimeve ndaj Tahirit/ Berisha shpërthen ndaj Ramës: Ja pasojat…

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka artikuluar akuza të ashpra ndaj Kryeministrit Edi Rama lidhur me bllokimin  hetimit të plotë të Sajmir Tahirit.

Berisha e cilëson këtë si një tjetër goditje të rëndë të proçesit të hapjes së negociatave me Bashkimin Europian.

Sipas Berishës, bllokimi i arrestimit të Tahirit nga Rama në Parlament, ishte një nga shkaqet madhore sepse Sgqipërisë nuk iu hapën negociatat vitin e kaluar.

“Hetimi i plotë i çështjes Tahiri mbeti një kusht i pandryshueshëm nga disa vende anëtare për të pranuar hapjen e negociatave me Shqipërinë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Ja si po e fiton Çekia betejën me Covid 19, Berisha apel qytetarëve

Por në kundërshtim flagrant me këtë kërkesë, Edvini urdhëroi dje bllokimin e hetimit të mëtejshëm të Sajmir Drogës duke dëshmuar se ai është skllav i Tahirit dhe se interesat dhe lidhjet e tij me krimin qëndrojnë mbi çdo gjë tjetër për të.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këtë akt kriminal, ju bëj thirrje shqiptarëve të marrin në dorë fatet e integrimit tyre në BE dhe të hedhin sa më parë kalbësirën që po i bllokon ata!”, shkruan Berisha.


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here