Rektrutoi 20 mijë vetë për ISIS, ja kush është shqiptari që po hetohet në SHBA

Shtetet e Bashkuara ngritën akuza për terrorizëm kundër Mirsad Kandiçit, shqiptar, me origjinë nga Kosova. 36 vjeçari dyshohet se i është bashkuar Shtetit Islamik, katër vjet më parë, dhe se ka ndihmuar rekrutimin e njerëzve të tjerë në kauzën ekstremiste. Ai u ekstradua nga Bosnja drejt SHBA-ve ku po gjykohet më datë 31 tetor.

Kandiç u ka thënë bashkëpunëtorëve se ai ka ndihmuar 20,000 “vëllezër” t’i bashkohen grupit islamik, thanë prokurorët amerikanë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Situatë kritike nga zjarret në Uznovë, kërkohet ndërhyrja e ushtrisë

Sipas tyre, Kandiç ka qenë edhe propagandues i Shtetit Islamik, duke menaxhuar mbi 100 llogari në Twitter.
Kandiç ka qenë banor i ligjshëm i SHBA-së, i cili ka jetuar në Nju Jork përpara se të udhëtonte në Stamboll në vitin 2013 për t’iu bashkuar Shtetit Islamik, thanë prokurorët.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here