Berisha: Dyfytyrësia e Ramës

Te dashur miq, dje neo-bllokmeni Edvin Kristaq Rama botoi listen e personave qe sipas sekretarit te pergjithshem te mafies qeveritare, Agaçi kane konkuruar per t’u kandiduar nga Shqiperia si gjykates ne Gjykaten Europiane te te Drejtave te Njeriut ne Strasburg. Sikunder njoftuam nje dite me pare listen e kryesonte kunat Xhafa.

Dyfytyrsia e Edi Rames qendron ne faktin se per te derguar gjykatesin shqiptar ne Strasburg nuk nevojitet Vettingu, proces qe me Kushtetute eshte i detyruar per cdo kandidat per gjykates apo prokuror ne sistemin gjyqesor te Shqiperise. Pra Edi Rama ka nje standart, nje fytyre per Europen dhe nje standart, apo fytyre te dyte per Shqiperine, gje qe do te thote pafytyresi e neveritshme.

Shkaku i ketij qendrimi te pafytyre i shmangies nga vettingu, qendron ne pallatet e Kunatit te Fatmir Droges dhe per shkak te pasurive te fshehura dhe te pafshehura te Kunat Xhafes, ndaj duhet ne kete rast te shkelet Kushtetuta dhe Kunati te perjashtohet nga vettingu.
Qesharak eshte pretendimi se jane perzgjedhur nga nje komision i veçante.

Kjo sepse, ky komision nuk ka asnje tager te thyeje Kushtetuten, te zevendesoje procesn e vettingut, qe duhet te behet nga vetore te perzgjedhur sipas procedures kushtetuese dhe jo broçkullave te Rames!
Per te mos u ndalur pastaj tek anetaret byk te komisionit si Metani, qe ka mezidiplome me te gjitha 5-sa dhe 6-ta dhe nje koficent intelektual etiko-moral nen Agaçin, apo Traja, ndaj te cilit ekziston para publikut nje çeshtje e forte etike por dhe ligjore ende e pazgjidhur, apo Luan Omari, nipi i diktatorit stalinist Enver Hoxha etj.
I bej thirrje parlamentit, Presidentit te mos lejojne nisjen e emrave qe kane ndertuar parajsen e tyre mbi krimin, drogen, kunaterine por te imponojne zbatimin e Kushtetutes!

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here