25-vjetori i PS/ Berisha: Nano shkëputi partinë nga modeli stalinist, Rilindja, strofulla e vrasësve

Ish-kryeministri Sali Berisha ka një urim për Partinë Socialiste në 25-vjetorin e saj por më shumë bën një analizë të asaj çfarë ishte dhe çfarë është shndërruar PS-ja. Berisha çmon figurën e paraardhësit të tij, liderit historik të PS-së, Fatos Nano, ndërsa thotë se sot Rilindja e ka shndërruar PSSH në konglomeratin dhe strofullin e vrasësve, pengmarrësve, trafikantëve, grupeve dhe organizatave më të rrezikshme kriminale

NGA SALI BERISHA

Një urim për socialistët shqiptar!
Të dashur miq, sot socialistët shqiptarë kremtojnë një muaj me vonesë 25-vjetorin e ditës se emrit, pra të ndryshimit të emrit të Partisë së Punës së Shqipërisë në Parti Socialiste të Shqipërisë, duke mbetur gjithnjë trashëgimtarë juridikë e PPSH. Asokohe PPSH mbeti e dyta parti komuniste e bllokut komunist, që nuk u shkri për t’i hapur rrugën krijimit të një force social-demokrate por nisi reformimin e saj vetëm me ndërrimin e emrit.

Pavarësisht nga kjo, edhe vetëm ndryshimi i emrit ishte një hap pozitiv, që hapi rrugën e reformimit të mëtejshëm të kësaj Partie. Veçanërisht i rëndësishëm për këtë parti dhe për vendin ishte shndërrimi i saj gradual nga një parti anti-NATO dhe anti-BE, që propozonte në parlamentin e 23 viteve më parë rezoluta kundër NATO-s dhe bashkëpunimit euro-atlantik, e dominuar nga agjentura sovjetike, bashkëpunëtorë të KGB, ne një parti pro bashkëpunimit euro-atlantik dhe europian.

Përveç kësaj, pasojat e luftës së brendshme për pushtet nga fundi i viteve 1990 i dhanë mundësi Fatos Nanos, që në një garë, nga anëtar i thjeshtë të zgjidhet kryetar i PS dhe ta shkëpusë PSSH nga modeli stalinist pothuaj 60-vjeçar i partisë së një njeriu! Fatos Nano e aderoi PS-në në organizmat e socialistëve europian dhe ka meritën e pranimit të rotacionit jo vetëm në parti por dhe në nivel vendi! Ndaj dhe unë dua me sinqeritet të uroj socialistët shqiptar për çdo arritje të tyre!

Por sot është rasti t’u rikujtoj atyre përgjegjësinë e madhe historike që kanë në krijimin, nga neo-bllokmenët në krye të PS, të mostrës politike që quhet Rilindje, e cila në të vërtet nuk është gjë tjetër veçse rikthim nga bastardet e bllokmenëve hoxhist të normave dhe standardeve antidemokratike, antikombëtare të etërve të tyre barbar.

Sot modeli i Rilindjes ka shndërruar Partinë Socialiste në një parti, kryetari i së cilës, si asnjë tjetër neë Shqipëri, Ballkan, Europë nuk lejon konkurrimin, garën për kryetar të Rilindjes por detyron anëtarësinë të votojë në referendum që kryetari të mos votohet, duke e rikthyer këtë parti në kohërat e saj staliniste me të zeza.

Sot modeli i Rilindjes, bazuar në doktrinën e etërve “të krimit të dobishëm për pushtetin”, ka shndërruar qeverinë shqiptare në një organizatë të rrezikshme kriminale të hajduteve të shtetit që drejtohet nga kreu i meduzës së krimit të organizuar, Edvin Kristaq Rama.

Sot modeli i Rilindjes, bazuar në këtë doktrinë ka shndërruar PSSH në konglomeratin dhe strofullin e vrasësve, pengmarrësve, trafikantëve, grupeve dhe organizatave më të rrezikshme kriminale, që me veprimtarinë e tyre, të mbështetur nga qeveria largojnë nga vendi për pasiguri qindra mijëra shqiptarë, bëjnë ligjin në parlament, në qeveri, në biznese, prokurime publike e private, dogana, tatime dhe institucione të tjera të “mazhorancës së qelbësirave”.

Sot modeli i Rilindjes ka shndërruar Shqipërinë në vendin më të pasigurt në rajon dhe Europë, në Kolumbi të Evropës, Kanabistan, Tritolistan.

Me gjithë këto, unë jam optimist dhe besimplotë se, pavarësisht nga gjendja aktuale dramatike e shqiptarëve, ata shumë shpejtë do t’i rezervojnë mostrës së re të neo-bllokmenëve koshin e plehrave të historisë që i rezervuan partisë mëmë të etërve të tyre mizor!

(Boldnews)

 

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here