SKANDALI/ Zbulohet emri, ja kush është shqiptari që ka fshehur paratë në Panama

Në skandalin botëror të Panamasë për fshehjen e të ardhurave u zbulua se ishin edhe dy kompani shqiptare, me 3 përfitues dhe 22 pronarë aksionesh. Haaretz.com ka mundur të zbulojë edhe emrin e njërit prej personave nga Shqipëria që bën pjesë në listën e ‘Panama Papers’.

Bëhet fjalë për një biznes të quajtur ‘GFI Technologies’ i regjistruar në maj të 2013-s në ishullin Anguila, për të investuar në Shqipëri në kompanitë shqiptare të teknologjisë së lartë. Në shkrim përmendet emri i një avokati të quajtur Assaf Halkin, ku theksohet që është shtetas shqiptar dhe në vendin tonë njihet me emrin Ismail Mulati.

LEXO EDHE  Akuzat mes Rilindasve, Lame-Koçi përplasen për Kadastrën/ A po i heton SPAK dosjet?

Ai, së bashku me një firmë kanadeze ‘Global Fluids International S.A’, janë pronarët e kompanisë ‘GFI Technologies’. Mulati nuk iu përgjigj pyetje së Haaretz.com në lidhje me investimet e kompanisë, por komentoi se qëllimi i biznesit është për të shitur pajisje teknologjike në fushën e karburanteve dhe shtoi se të gjitha të ardhurat raportohen në organet tatimore izraelite.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here