Skandal në Shtëpinë e Fëmijës në Durrës: Kujdestarja rreh fëmijën 3 vjeç

Emisoni investigativ “STOP” sjell një tjetër rast tronditës, këtë herë bëhet fjalë për një fëmijë të moshës 3 vjeç e gjysmë, i Shtëpisë së Foshnjës në Durrës, i cili është dhunuar barbarisht nga kujdestarja e këtij institucioni, Dafina Fama.

Ky rast është konfirmuar për gazetarët e “STOP” nga punonjësja e shërbimit social, Daniela Deliallisi.

Daniela Deliallisi: Fëmija ndodhet në institucionin tonë. Kam ardhur në punë, kam parë një shenjë tek fytyra. Kam pyetur stafin se çfarë ka ndodhur, pastaj kam njoftuar drejtoreshën e institucionit.

Gazetarja: Ajo e cila ka ushtruar dhunë është kujdestarja?

Daniela Deliallisi: Është kujdestarja që punonte këtu në institucion, por tani nuk ndodhet më.

Gazetarja: Prej sa vitesh punonte në institucion?

Daniela Deliallisi: 3 vjet.

Daniela Deliallisi: Është një fëmijë që ka ardhur i porsalindur, nuk është fëmijë i ndrojtur por duhet të kuptoni edhe ditën e sotme që ka qenë shumë e lodhshme, jo vetëm për djalin, por për të gjithë ne, stresuese, alarmante më saktë. Është fëmijë shumë i dashur dhe shumë aktiv.

Dhuna e ushtruar ndaj fëmijës u konfirmua edhe nga drejtoresha e këtij institucioni Heroina Duka, e cila tha se janë marrë masat e nevojshme për largimin e menjëhershëm të kujdestares. Duka e cilësoi gjithashtu këtë si një akt të patolerueshëm.

LEXO EDHE  Vendi në flakë, Bardhi: Rama përdor helikopterin për udhëtime private/Video

Drejtoresha: Në lidhje me situatën e pazakontë që ka ndodhur me datë 29. 03. 2016, njoftohem nga punonjësja sociale e qendrës, Daniela Deliallisi ku më thotë se duhet të shkoja urgjentisht në qender. Njoftoj shefen e sektorit social zonjën Migena dhe nisemi tek qendra ku është fëmija.

Gazetarja: Çfarë rezultoi kur shkuat në vendngjarje?

Drejtoresha: Fëmija ishte pak i skuqur në faqe, siç duket me ndonjë shuplakë, megjithatë çfarëdo lloji dhuna nuk i njeh përmasat, qoftë edhe verbale ajo quhet dhunë, nuk ka rëndësi se sa është dhunuar, pak apo hiç fare, por e rëndësishme është që për fëmijët, të paktën për ata të cilët janë jetimë, që na është besuar ne rritja dhe përkujdesja, në këto drejtime ne jemi të patolerueshëm, toleranca është zero. Për këtë akt që ka bërë ajo nuk e meriton të punojë në institucionit e përkujdesit social dhe kërkoj largimin e menjëhershëm të kësaj kujdestareje e cila ka ushtruar dhunë.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here