Efekti që Coca-Cola jep në trurin e njeriut

Pijet me sheqer konsiderohen si kontribuuesit më të mëdhenj të obezitetit, diabetit të tipit 2 dhe prishjes së dhëmbëve. Por a e keni menduar ndonjëherë se çfarë i shkakton trurit tuaj konsumimi i këtyre pijeve?

Një studiues e ka krijuar një infofotografi që shpjegon se çfarë saktësisht i ndodhë trupit pas një ore pasi të keni pirë Coca-Cola.

Në 10 minutat e para, 10 lugë sheqer e godasin sistemin tuaj. Ju nuk villni menjëherë pas kësaj sasie të madhe të ëmbëltuesve për shkak se acidi fosforik i trupit e balancon sheqerin dhe ju ndihmon ta mbani të ulët.

LEXO EDHE  Sa të rrezikuar jemi nga varianti "Delta"? Ja çfarë thotë mjeku shqiptar në Itali

Pas 20 minutash, mëlçia juaj e shndërron sheqerin në yndyrë që t’i bëjë vend në trup.

Pas 40 minutash, pasi që kafeina që përmban Coca-Cola të absorbohet tërësisht, të zgjerohen bebëzat e syrit, ju rritet presioni i gjakut dhe si reaksion, mëlçia juaj përçon edhe më shumë sheqer në gjak.

Pas 45 minutash trupi e rrit prodhimin e dopaminës, duke dhënë kënaqësi për qendrën e trurit tuaj. Kjo është mënyra tipike se si vepron heroinaPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here