E shtunë, Korrik 24, 2021
Etiketimet Shendet boldnew shsot domain

Etiketim: shendet boldnew shsot domain

Koronavirusi/ OBSH paralajmëron ndikim ‘afatgjatë dhe të gjerë’ në shëndetin mendor

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor do të jetë “afatgjatë dhe i gjerë”. Ekspertët kanë bërë thirrje...

Mishi i përpunuar rrezikon zemrën

Konsumimi i mishit të viçit, qengjit, derrit dhe mishit të përpunuar rrisin rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve koronare të zemrës. Sëmundja koronare e zemrës është ...

Si t’i merrni Omega 3 në mënyrë të shëndetshme

Acidet yndyrore omega-3 janë kryefjala e një regjimi të shëndetshëm ushqimor për shëndetin e zemrës dhe jo vetëm. Kërkimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org,...

Kujdes! Pijet e ëmbla mund të shkaktojnë kancer të zorrës së...

Shumica e njerëzve e dinë se pijet e ëmbla mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike. Sidoqoftë, studimi i ri ka treguar se...

Ju del gjumi gjatë natës? Ja cila është arsyeja

Sipas Alice Gregory, profesore psikologjie në Goldsmiths në Universitetin e Londrës është normale të zgjohemi gjatë natës edhe më shumë se një herë. Pasi...

Shtimi në peshë/ Si ndikon mosha tek rritja e oreksit dhe...

Ekspertët dhe dietologet ju këshillojnë që të konsumoni  sa më shumë frutave dhe perimeve në rregjimin tuaj ushqimor për të ruajtur një peshë të...

Pse ndalohet paracetamoli para se të vaksinoheni dhe çfarë duhet pirë...

Ekspertët mjekësorë u bëjnë thirrje njerëzve që të mos marrin paracetamol para se të vaksinohen. Apeli vjen pasi më herët diavse u është këshilluar të...

Koronavirusi/ Gjendet pjesa e trupit që e ndihmon virusin të shumohet

Duke marrë parasysh transmetueshmërinë e lartë të koronavirusit në veçanti të mutacionit Delta i cili po shqetëson ekspertët kohët e fundit, shkencëtarët nga Departamenti...

Ja pse duhet të vendosni hudhra poshtë jastëkut

Hudhra mund t’ju zgjasë jetën, por ky nuk është përfitimi i vetëm i saj. Ajo ka superfuqi të pabesueshme, të tilla si luftimi i...

Aloe Vera, si ta përdorni për të ulur kolesterolin dhe yndyrnat...

Aloe Vera është një bimë shumë e përhapur kudo në botë. Në një rast apo në një tjetër të gjithë e keni ndeshur këtë...

Ja shenjat e fshehura që ju tregojnë se po merrni shumë...

Proteinat janë të rëndësishme për ta stimuluar metabolizmin dhe për të ndihmuar zhvillimin e muskujve, mirëpo nëse merrni shumë proteina, do të vini re...

Të mirat e konsumimit të vezëve

Vezët e pulës kanë një rëndësi të madhe për shëndetin tonë. Para kësaj, vezët janë të pasura me lëndë ushqyese, ato përmbajnë proteina cilësore dhe...

Sheqeri ushqen ankthin dhe depresionin

Sheqeri shkakton një kaos të vërtetë në organizëm. Efektet e sheqerit në trup shkojnë përtej aspektit fizik dhe rrezikojnë edhe shëndetin mendor. Sheqeri Shkakton Luhatje...
WhatsApp DENONCO