E entje, Qershor 4, 2020
Etiketimet Ekonomi

Etiketim: ekonomi

1.26 mld euro për rimëkëmbjen e ekonomisë në Kosovë/ Ja 11...

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka prezantuar Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike, vlera e së cilës pritet të jetë 1.26 miliardë euro....

Zvogëlohet pesha e familjeve në kontributin në ekonomi, rriten kompensimet për...

Kontributi i familjeve në ekonomi (vlerën e shtuar bruto) ka qenë në rënie në vitin 2017. Në të kundërt, sektori jo financiar ka pasur...

COVID-19, plani i fuqishëm zviceran i ndihmës ekonomike

Një pjesë e madhe e qeverive kanë informuar mbi shpenzime publike të pashembullta për të mbështetur ekonomitë e tyre përballë krizës së shkaktuar nga...

Kriza si mundësi, si mund të përfitojmë nga COVID-19

Më shumë se 105 mijë persona do të dalin të papunë këtë vit, ekonomia do të bjerë të paktën 7%, teksa zinxhirët e prodhimit,...

Kryemadhi: Jemi në hartën e kuqe për kolapsin financiar, në korrik...

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi tha se qeveria duhet të ngrejë një task-force me ekspertë të pavarur për të hartuar një...

Gazetari Tomorri: Ndihma e qeverisë ndaj biznesit ishte ‘djallëzore’

Në një lidhje direkte për emisionin "Çim Peka LIVE", gazetari Klodian Tomorri, teksa diskutohej për sektorin e turizmit në vend dhe pasojat që ka...

Bill Gates: Ja inovacionet që na duhen për të rihapur ekonominë

Është plotësisht e kuptueshme që debati ndërkombëtare është gozhduar në një pyetje të vetme: "Kur mund të kthehemi në normalitet?" Mbyllja ka shkaktuar dhimbje...

Paketa “A” e qeverisë/ Ish-zv/ministri socialist: Nëse do të ishte më...

Ish zëvendësministri i Ekonomisë dhe Financave, Elton Haxhi, i cili dha dorëheqjen pak kohë më parë nga detyra që mbante, ka qenë i ftuar...

Arrihet marrëveshja/ 500 miliardë euro fond për të shpëtuar ekonominë e...

Pas disa orësh diskutime, ministrat e 19 vendeve të Eurozonës ranë dakord për akordimin e një fondi prej 500 miliardë eurosh për të stimuluar...

Rreziku për një emergjencë ushqimore tek të varfërit

Bardha, një nënë e re me dy fëmijë të mitur, burrin e papunë dhe shtëpinë me qira ka si të ardhur të vetme rrogën...

Shqipëria në listën gri të pastrimit të parave/ Ja ndikimet në...

Në vitin 2015, Shqipëria do të dilte nga lista gri e vendeve që monitorohen nga Task Forca për Veprim Financiar. Kjo u trumbetua si...

A do ta “vrasë” koronavirusi ekonominë globale?

Nga Laurence Kotlikof Sot pyetja 85 trilionë dollarëshe (PBB-ja globale) është: A do ta “vrasë” koronavirusi ekonominë globale? Ajo çka dimë deri tani është shumë...

Anti KÇK dhe paraja informale që nuk i solli asnjë të...

Rreth 4 vjet më parë, kur flukset e parave, që vinin nga kultivimi dhe trafiku i paligjshëm i narkotikëve, po bëheshin të dukshme, një...
WhatsApp DENONCO