Ukrainë, faqet e internetit të qeverisë bien pre e sulmeve kibernetike

Bashkimi Evropian dënoi të premten sulmin masiv kibernetik ndaj një numri uebfaqesh të qeverisë ukrainase.

Përfaqësuesi i Lartë i BE’së për Punët e Jashtme, Josep Borrell tha se kishte thirrur një takim urgjent për të “parë mundësitë për reagim dhe se si mund t’i ofrohet ndihmë teknike Ukrainës në mënyrë që të rrisë kapacitetin e saj mbrojtës”.

“Ka pasur sulme kibernetike kundër Ukrainës këtë mëngjes. Duhet një reagim i fortë. Ne thirrëm këtë mëngjes një takim urgjent për të parë se si mund të reagojmë dhe t’i ofrojmë ndihmë teknike Ukrainës në mënyrë që të rritet kapaciteti i saj për tu përballur me sulme të tilla”, deklaroi zoti Borrell.

Kur u pyet nga gazetarët se kush fshihej pas këtij sulmi masiv, Borrell tha se BE-ja po hetonte, por ai kishte një dyshim.

“Sigurisht, nuk mund të akuzoj askënd, nuk kam asnjë provë, por ju mund ta imangjinoni…”, tha shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian.

Zyrtarët ukrainas njoftuan se nga një sulm kibernetik, përkohësisht shumë faqe të qeverisë në internet janë të padisponueshme.

LEXO EDHE  6100 trupa të NATO-s në Rumani e Bullgari, Rusia: Largojini...

Ky sulm vjen në një kohë kur tensionet mes Rusisë dhe Perëndimit janë rritur, ndërsa pas bisedimeve gjatë kësaj jave nuk u arrit ndonjë marrëveshje.

Moska nuk ka reaguar për këtë zhvillim të fundit, por nga ana tjetër ka mohuar përfshirjen në sulmet kibernetike kundër Ukrainës.

Faqet e internetit të 7 ministrive, Thesarit, Shërbimit Kombëtar të Emergjencave dhe faqet në internet të shërbimeve shtetërore, ku ruhen pasaportat elektronike dhe certifikatat e vaksinimit të ukrainasve, ishin të padisponueshme të premten si rezultat i sulmit kibernetik.

Në këto faqe internet mund të lexohej një mesazh në gjuhën ukrainase, ruse dhe në gjuhën polake ku thekohej: “Kini frikë dhe prisni më të keqen. Kjo është për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tuaj”.

Shërbimi Shtetëror i Komunikimit dhe Mbrojtjes së Informacionit të Ukrainës tha të dhënat personale ishin të sigurta, pasi “regjistrat nuk janë prekur nga hakimi”.

Ky sulm kibernetik vjen ndërsa Rusia, e cila ka grumbulluar më shumë se 100 mijë trupa në kufirin e fqinjit të saj, publikoi pamje televizive nga nisja e një stërvitje ushtarake.