Befason Pioli, Scudetto? Jam totalisht dakord me Max Allegrin, parashikimi i tij…

Stefano Pioli foli për Sky Sport në fund të ndeshjes Venezia-Milan, ku Rossonerët dominuan ndeshjen dhe fituan 0-3:

“A do të jetë viti i shpëtimit? Për mendimin tim do të duhet të jetë viti i konfirmimit se ne jemi rikthyer për të qenë një ekip konkurrues.

Mungon ende një hap i rëndësishëm mes të qenit konkurrues dhe fitores, do të shohim në rrjedhën e kampionatit nëse mund ta mbushim edhe këtë boshllëk. Sot ishte e vështirë, bëmë mirë që të duket si një ndeshje e lehtë.

A kemi gjetur siguri? Sigurisht që nga nëntori e në vazhdim ishim në emergjencë, për shkak të lëndimeve të shumta. Ata kanë luajtur gjithmonë të njëjtat dhe në fund të pashmangshëm humbet diçka. Ne e shfrytëzuam mirë pushimin dhe bëmë që dy ndeshje të dukeshin të lehta që në realitet nuk ishin. Duhet të jemi krenarë për mënyrën sesi luan ekipi dhe tregon vendosmërinë e duhur.

Tifozët? Na vjen keq për ndeshjet e radhës ku do të kemi një audiencë të kufizuar por gjithmonë na bëjnë të ndjejmë mbështetjen e tyre.

A ishte kartoni ga Tonali për të qenë me Juventusin? “Këto janë situata të lojës që mund të ndodhin: ai ka një kohë të gabuar të daljes dhe mund të merret një paralajmërim. Nuk ka problem, disa nga shokët e tij do të luajnë me Spezian. Do të ishte më marrëzi të merrja një të verdhë në shenjë proteste. A do të jetë  me Juven? Po, do të jetë, por çdo ndeshje vlen 3 pikë, jo vetëm ajo me Juventusin.

LEXO EDHE  Betis fiton derbin me Sevilla-n, shkon në çerekfinale të Kupës së Mbretit

A është një avantazh të mos ketë më angazhime evropiane? “Ishte më mirë të qëndroja në Evropë, absolutisht. Kishim një grup shumë të vështirë, por arritëm të krijonim një shans të fundit. Atëherë që mund të jetë një situatë e favorshme të kesh javë të pastra, sigurisht që po.

Por ne nuk jemi të kënaqur që nuk jemi më në Champions League. Të mos shikojmë çfarë bëri Interi vitin e kaluar, sepse nuk është e dukshme të përsëritet suksesi i tyre, ata shënuan 50 pikë në raundin e dytë.

Scudetto dhe ndërgjegjësimi? Besoj se ndërgjegjësimi vjen nga të gjitha përvojat që po përjetojmë dhe nga shumë lojtarë të rinj që po bëhen të pjekur. Unë do të bëj një emër: Theo. Është shumë më e përqendruar dhe e pjekur se sa ishte një vit më parë. Jemi ende një ekip i ri, por mendërisht më i gatshëm.

Atëherë ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për të fituar. Dje Allegri tha se Interi është favorit, pastaj jemi ne, Juve, Napoli, Atalanta dhe jam dakord me të”./Telesport