U plagos me plumb kur u rrëzua busti i diktatorit, 31 vite më pas Fatmir Merkoçi qëllohet nga brenda PD

Në fotot e mëposhtme, shihet qartë se si njerëz nga brenda selisë së PD godasin me sende të forta dhe me lënë helmuese protestuesit që tentonin të ngjiteshin në selinë blu.

Personi që ëhstë mbi shkallë është Fatmir Merkoçi një nga qendrestarët që u plagos gjatë viteve 90-të pikërisht në ditën që ra busti i diktatorit, pasi protestonte kundër regjimit.

LEXO EDHE  I shpallur në kërkim, arrestohet 30-vjeçari

Njësoj si atëherë që protestonte përbalë regjimit komunist, edhe sot Merkoçi ëhstë përballur me dhunë, edhe pse këtë herë protesta e tij lidhje me faktin për të hyrë brenda selisë së PD, e cila është edhe shtëpia e të gjithë demokratëve.