FOTO/ Ndërron jetë aktori i njohur

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare aktori i madh amerikan, Sidney Poitier. Poitier ishte afrikano-amerikani i parë që mori një çmim Oscar për filmin e tij të vitit 1963 Lillies of the Field.

Poitier ishte gjithashtu regjisor, shkrimtar dhe diplomat . Suksesi i aktorit vazhdoi gjatë viteve ’60. Filmat e tij më të suksesshëm janë: Story of a Crime, Guess’s Who Coming to Dinner.

Sidney Poitier lindi në Miami, Florida. Ai u rrit në ishullin Katie të Karaibeve dhe më pas u transferua në Miami, ku prindërit e tij, Reginald James Poitier dhe Evelyn Auden, udhëtuan për të shitur domate dhe prodhime të tjera bujqësore në Katie Island.

LEXO EDHE  Arjan Konomi "thumbon" haptazi Donald Veshajn, ja çfarë thotë opinionisti

Shkalla e mbijetesës së foshnjës ishte minimale, dhe prindërit e tij qëndruan në SHBA për tre muaj. Kështu aktori mori automatikisht shtetësinë amerikane. Në moshën 10-vjeçare prindërit e tij u transferuan në Nassau në Bahamas dhe në moshën 15-vjeçare prindërit e dërguan në Miami për të jetuar me vëllain e tij.