Sekuestrohen 680 kg kanabis, ja si u zbulua baza e shqiptarëve dhe maqedonasve

Rreth 680 kg kanabis janë sekuestruar në Itali, ndërsa dy shqiptarë dhe dy maqedonas kanë përfunduar pas hekurave. Operacioni është zhvilluar në Aleksandri.

Autoritetet italiane i kishin vendosur në monitorim katër të arrestuarit pas lëvizjeve të dyshimta duke arritur që të shkonin te vendi që kishin fshehur drogën në një kapanon. Në kamionin që ishte brenda kapanonit u gjet e fshehur nën pjesën e motorit ngarkesa me 600 kg kanabis.

Gjithashtu u gjetën 80 kilogramë të tjera drogë, me të cilat dy shqiptarët kishin shkuar në kapanon për transportimin e ngarkesës. Përveç drogës dhe armëve janë sekuestruar edhe rreth 3300 euro.

Mediat italiane shkruajnë, për disa javë, Fiamme Gialle e Komandës Provinciale të Alessandria, pas lajmeve të marra nga kontrolli kapilar i territorit dhe zhvillimi i aktiviteteve info-hetimore, mbajti nën kontroll lëvizjet e dyshimta të katër personave midis kryeqytetit dhe Quattordio; veçanërisht të katërt, me banim në provincat Alessandria dhe Asti, kishin tërhequr vëmendjen e hetuesve për disa lëvizje dhe stacionime të dyshimta.

Të dyshuarit nuk i rezistuan ndërhyrjes së policisë; vetëm njëri prej tyre tentoi të fshihej nën motorin e kamionit të përdorur për të transportuar ngarkesën e çmuar.

LEXO EDHE  Haradinaj: Albin Kurti është kryeministri më i dobët që e ka pasur Kosova

Droga ishte e fshehur brenda rimorkios së kamionit të drejtuar nga dy maqedonasit në një arkë druri të fshehur plotësisht nga ngarkesa mbuluese e përbërë nga copa druri të bluar. Më pas, 80 kilogramë drogë të tjera u gjetën brenda njërës prej makinave me të cilat dy shqiptarët kishin shkuar në kasolle për transportimin e
ngarkesës. Përveç armës, janë sekuestruar edhe rreth 3300 euro para të gatshme.

Hetimet e mëtejshme janë duke u zhvilluar me qëllim përcaktimin më të mirë të roleve të të arrestuarve dhe çdo bashkëpunëtor tjetër që është pjesë e organizatës kriminale, si dhe gjetjen e burimeve të financimit të përdorura për një blerje kaq të madhe droge, me sa duket e destinuar për tregun italian. Aksioni i Guardia di Finanza vazhdon në luftën kundër trafikut të drogës për mbrojtjen e shëndetit publik, ndonëse në një periudhë në të cilën Korpusi është shumë i përfshirë në të gjithë sektorët institucionalë, si dhe në
pajisje kontrasti e lidhur me urgjencën Covid, në konkurrencë me FF.PP-në tjetër. të pranishme në territor.
More about this source text