“Nuk mund ta besojmë!” Goli i anuluar i Milanit ndaj Napolit bëhet çështje ndërkombëtare

Milan-Napoli mbrëmjen e së dielës nuk përfundoi me fishkëllimën e fundit të arbitrit Davide Massa, por ai pati një “pjese” të tretë të gjallë përpara mikrofonave të televizioneve dhe më pas në sallën e shtypit.

Trajneri i kuqezinjve Stefano Pioli protestoi kundër vendimit të bilbilit ligurian për të anuluar golin e barazimit të shënuar në minutat e fundit nga Franck Kessié: veprim i marrë pas rishikimit të veprimit në monitorin anësor me ftesë të VAR.

Për Massa, pozicioni jashtë loje i Olivier Giroud, i shtrirë në tokë pas Juan Jesus, duhet të konsiderohet aktiv në pengimin e tentativës për largim nga mbrojtësi blu, nga i cili më pas topi përfundon në këmbën e djathtë të Kessié, gjë që e bën Ospinën të mposhtet.

Rregulli 11 i Rregullores së Lojërave të Futbollit të FIGC, kushtuar pozicionit jashtë loje, tregon rastet e ndryshme sipas të cilave “një lojtar eshte në pozicion jashtë loje kur topi luhet ose preket nga një shok ekipi dhe duhet të ndëshkohet vetëm nëse përfshihet në lojë aktive”.

Këto përfshijnë ndërhyrjen me një kundërshtar “duke e penguar atë të luajë ose të jetë në gjendje të luajë topin” ose “të luftojë për topin” ose “bërjen e një veprimi të dukshëm që ndikon qartë në aftësinë e kundërshtarit për të luajtur topin”.

LEXO EDHE  Merkato e janarit/ Nga Partizani, Teuta te Tirana e Dinamo, ja të gjitha lëvizjet e kryera në Superiore

Sipas Massa, rasti i Giroud bie padyshim në një nga këto raste, me pasojë konsiderimin aktiv të pozicionit jashtë loje te francezit dhe anulimin e golit të Kessié.

Historia u përhap në mediat sociale me postime të zjarrta nga tifozët nga të dyja palët, të angazhuar për të mbrojtur këndvështrimin e ekipit të tyre me shumë diskutime në majë të rregullores.

Përshkallëzimi i polemikave më në fund ka kaluar kufijtë italianë, me postimet në Twitter nga mediat ndërkombëtare – ESPN dhe RMC ndër të tjera – të pabesueshme për të marrë parasysh anulimin e rrjetes se Kessié. “Nuk mund ta besojme pozicionin jashtë loje që sanksionuan ndaj Milanit”, thuhet. Dhe pastaj përsëri: “Ofside krejtësisht i pamundur i Olivier Giroud… Ndërsa ai ishte në tokë dhe as nuk e preku topin, arbitri besoi se francezi po e luante”./Telesport