Kadilli: Berisha ikën kur të largohet Basha nga drejtimi i PD

Fatbardh Kadilli, i cili ishte një nga kandidatët për postin e kreut të PD në zgjedhjet e para pak muajve, përmes një postimi në rrjetet socale, shkruan se kriza në këtë parti buron nga fakti se Lulzim Basha nuk lëshon karrigen.

Kadilli shprehet se pas humbjes më 25 prill, Basha nuk ndërmorri veprime bazuar te parimet, por se si të vijojë të qëndrojë në krye të PD-së.

“Sikur Basha të kishte ikur, Berisha nuk do ishte ngritur. Shumica e atyre që mbështetin Berishën sot, nuk e bëjnë nga dashuria për Berishën, por nga urrejtja për Bashën. Demokratët e dinë që Basha është problemi i tyre më i madh, ndaj kanë përqafuar Berishën si mënyra e vetme për të hequr Bashën”, shkruan Kadilli.

Postimi nga Fatbardh Kadilli

Kriza në PD buron nga vendimi i Bashës për të mos lëshuar karriken. Të gjitha veprimet e tij pas humbjes janë bërë vetëm si pretekst për të justifikuar mbajtjen skandaloze të karrikes dhe jo për parime. Unë e parashikova këtë gjë kur kërkova ikjen e Bashës që të nesërmen e humbjes.

LEXO EDHE  ‘Më dhunoi jo vetëm trupin, por ...’/ 17-vjeçarja shqiptare tregon horrorin që përjetoi nga prifti

Sikur Basha të kishte ikur, Berisha nuk do ishte ngritur. Shumica e atyre që mbështetin Berishën sot, nuk e bëjnë nga dashuria për Berishën, por nga urrejtja për Bashën. Demokratët e dinë që Basha është problemi i tyre më i madh, ndaj kanë përqafuar Berishën si mënyra e vetme për të hequr Bashën.

Ata që duan të largojnë Berishën kanë vetëm një mënyrë: të largojnë Bashën. Po nuk iku Basha nuk ikën Berisha. Vetëm pasi të ikë Basha, të gjithë do kuptojnë se as Berisha nuk i sjell dot në fitore. Vetëm atëhere ata do kërkojnë dhe do gjejnë një zgjidhje të vërtetë për të ardhmen e PD-së.