Dëborë, tempertatura nën zero dhe …/ Ja sa do të zgjasë i ftohti polar në Shqipëri

I ftohti polar pritet të mbizotërojë deri të enjten. Pas reshjeve të dendura të shiut dhe dëborës, në fillimjavë, e mërkura do të karakterizohet nga mot me diell, por me temperatura të ulëta që shkojnë deri në -5 gradë në zonat malore.

E enjtja rikthen sërish reshjet dhe një rritje të lehtë të temperaturave në gjithë vendin.

LEXO EDHE  Basha: Shpallja e Berishës non-grata ishte ‘shok’ për PD-në, por sot ai e ka kaluar vijën e kuqe

Dy javët e para të Dhjetorit do të jenë me mot tipik të dimrit me reshje dhe hera-herës me stuhi ere. Era pritet të shkojë deri në 75 km në orë duke shkaktuar det të trazuar.