Bozdo: Basha po shkon drejt një izolimi, Berisha s’duhet të drejtojë PD

Ish-anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Enno Bozdo, duke komentuar përplasjet në Partinë Demokratike, u shpreh se kreu demokrat Lulzim Basha po shkon drejt një izolimi progresiv që nisi pak javë më parë kur Foltores iu vë epiteti llum dhe vazhdon tashmë vijon me një tjetër përfaqësues që thotë se delegatët firmosën për një teke raki.

Bozdos tha në studion e Faxnews as Sali Berisha dhe as Lulzim Basha nuk janë më për të udhëhequr PD-në. Ai shtoi se duhet një gare dhe demokratët të votojnë në mënyrë të lirë për çështjen e lidershipit.

“Në 8 vite kemi kaluar nga njëra humbje në tjetrën. Askush nuk mban përgjegjësi për këtë. Nëse dikush kërkon të hapë debatin për reformimin e brendshëm të PD-së kjo kalon pa asgjë.

Nuk është mënyra e duhur mbyllja e dyerve të Selisë. Shoh një izolim progresiv të lidershipit zyrtar të PD-së. Izolimi ka filluar javë më parë kur Foltores iu vu epiteti llum dhe tha se përbëhet nga drejtorë të korruptuar nga të cilat kemi humbur zgjedhjet. Pastaj vijohet me retorikën e dikujt tjetër që thotë se delegatët kanë firmosur për një teke raki.

LEXO EDHE  Arrestohet për fyerjen e Erdoganit gazetarja e njohur turke

Kur kryetari thotë llum për Foltoren, nga sekretari nuk habimet. Çështja në PD sot është shumë e qartë. Zoti Berisha sfidon lidershipin e zotit Basha. Me të janë bashkuar demokratë sa të duash. Ka dhe një grup tjetër që mendon se asnjëri dhe as tjetri nuk mund të jenë më për të udhëhequr PD-në, këtu futem dhe unë. Cështja është thellësisht politike. Nuk ka pse askush të fshihet pas statutit.

Çfarë do bëja unë po të isha në pozicionin? Ose do të tërhiqesha, ose do thoja nëse doni garë do bëja garë. Le të vendosin demokratët. Nuk ka nevojë ta çojmë në përçarje PD-në. Demokratët e dinë vetë. E rëndësishme është të votojmë dhe ta zgjedhim me votë të lirë lidershipin tonë”, tha Bozdo.