Varianti i ri i koronavirusit, ja çfarë thotë mjeku Sallabanda

Mutacioni me i fundit i Covid 19, i quajtur “Omicron” tanimë është shumë pranë Shqipërisë për sa kohë ka mbërritur në disa shtete të Europes si Belgjikë, Holandë, Gjermani e Italinë fqinje.

“Omicron” ka alarmuar të gjithë Europën, e cila ishte në alert nga OBSH, pasi për shkak të valës së mutacionit “Delta” që nisi të përhapej me shpejtësi në vjeshtë.

Profesori shqiptar në Universitetin e Komplutensës në Madrid dr.Kita Sallabanda thotë se “Omicron” konsiderohet i rëndësishëm pasi ka dy herë më shumë mutacione se sa “Delta”.

LEXO EDHE  Të shtëna drejt makinës në Tiranë

Shumë vende në Europë kanë bllokuar fluturimet me disa vende në Afrikë, e cila njoftoi në kohë me mutacionin e ri. Festat e fundvitit po afrojnë dhe emigrantët që vijnë, rrisin mundësinë e ardhjes së këtij mutacioni në Shqipëri ndërkohë që pritet vendimi i radhës nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.