Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Për shkak të kushteve atmosferike, kapiteneria e Vlorës ka bërë me dije se do të ndalohet lundrimi i të gjithë mjeteve të vogla dhe anijeve të peshkimit për 5 ditë.

Ndërkohë, për anijet e pasagjerëve dhe anijet e tjera lundruese nuk do të kenë kufizime.

“Në bazë të parashikimit për situatën hidrometeorologjike të  përkeqësuar në gjirin e Vlorës dhe jashtë saj për ditët në vazhdim në  datat 26, 27, 28, 29, 30.11.2021 në drejtimin Jug-JugLindje dhe Jug – Jug-Perëndim në forcën 4-5bft brenda gjirit të Vlorës dhe jashtë gjirit të Vlorës në forcën 6-7bft 10-15m/s derinë 7-8 bft / 15-20m/s  dhe lartësi dallge nga 1.50 deri 3.50 metra. Është ndaluar dhënia  e  leje-nisjes e të gjitha mjeteve të vogla lundruese, anijeve të  peshkimit që operojnë jashtë gjirit të Vlorës. Anijet pasagjere dhe anijet e tjera nuk kane kufizime. Përmirësimi i situatës meteorologjike të  përkeqësuar në gjirin e Vlorës dhe jashtë saj për  mjetet e vogla lundruese dhe të peshkimit do të jetë mbas datës  30.11.2021/ 12:00”, thuhet në njoftim.

LEXO EDHE  Bushati për kuvendin: Berisha ka shumicën, demokratët e zhgënjyer nga Basha