‘Nuk kam kohë’ dhe ‘Akademia e Barinjve’/ Rama merr në mbrojtje dy ministret e ‘memeve’

Kryeministri Edi Rama ka marë në mbrojtje Ministrien e Rinisë dhe Fëmijëve, Bora Muzhaqin, e cila nuk kishte kohë të fliste për vrasjen e Mateos 8-vjeçar, dhe ministren Frida Krifca, e cila u bë rubrikë memesh pasi propozoi ‘Akademinë e Barinjve’.

Sipas Ramës dy deklarata e ministreve vijnë për mungesë eksperience me mediat.

Debati:

Gazetari: Zoti kryeministër Ministrja e Rinisë dhe Fëmijëve, Bora Muzhaqi nuk pati kohë të fliste për Mateon?

Rama: Ajo është mungesë eksperience kur të gjenden gazetarët përballë. Ajo është Minsitre e Rinisë dhe fëmijëve, ka qenë në listën e deputetëve, kam besim se ajo do bëjë një punë shumë të mrië. Raporte fatkeqe në raport me mediat ju ndodhin edhe njerëzve me eksperiencë.

LEXO EDHE  Përplasja PD-LSI, Braimllari: Gazment, lër mandatin e deputetit dhe përballu me drejtësinë

Gazetari: Ndërkohë kemi dhe ministren që flet për ‘Akademinë e Barinjve’

Rama: Ministrja e Bujqësisë e kësaj qeverie është njeriu që njeh me emër dhe mbieër të gjithë fermerët.

Gazetari: Patronazhiste më e mirë nuk bëhet.

Rama: Është njeriu që e mori AZHBR-në të fundit në rajon dhe e mori të parën. ‘Akademinë e barinjve’ ja keni nxjerrë jashtë kontekstit, sepse ato ekzistojnë në të gjithë botën.