Në moshën 28-vjeçare filloi futbollin profesionist, historia e pabesueshme e Messias që shpëtoi Milanin

Foto: Getty Images

Tifozëve të Atlético de Madrid do të duhet shumë kohë për të harruar emrin e Junior Messias. Do ta kujtojnë përgjithmonë në Itali. Dhe bota e futbollit tashmë e di se kush është ky brazilian 30-vjeçar, i cili me golin e tij në minutën e 87-të të lojës në Metropolitano dërgoi skuadrën e rojiblancos në purgator dhe ringjalli Milanin.

I lindur në vitin 1991 në Belo Horizonte, Messias dëshironte gjithmonë të bëhej futbollist, por jeta e mori atë në një rrugë tjetër. Kur ai duhej të dallohej në Cruzeiro, alkooli hyri në jetën e tij, duke përfshirë një aksident automobilistik. Ai duhej të ndryshonte jetën e tij. Jo më për futbollin, por për atë vetë.

Vëllai i tij më i madh vendosi se ishte koha të largohej nga Brazili dhe ata shkuan në Torino. Junior Messias ishte 20 vjeç, i cili filloi të punonte si murator dhe si shpërndarës për elektroshtëpiake, ndërsa argëtohej duke luajtur futboll.

Telefonata që ndryshoi gjithçka

Vetëm në vitin 2015, në moshën 24-vjeçare, Ezio Rossi, ish-trajneri i Torinos, arriti ta merrte në Casale, nga divizioni i pestë i futbollit italian. Më parë ai nuk kishte qenë në gjendje ta rekrutonte atë për Fossano-n sepse braziliani fitonte më shumë para si shpërndarës me motor.

LEXO EDHE  Formula 1 në zi, ndërron jetë themeluesi i skuderisë legjendare

Pasi shënoi 20 gola, ai shkoi te Chieri, tashmë në Serinë D. Më pas te Gozzano. Dhe në vitin 2019, Crotone, në Serinë B, bëhet me nënshkrimin e tij për 400,000 euro. Messias ishte 28 vjeç kur luajti në futbollin profesionist. Dhe pasi shkëlqeu dhe arriti promovimin në Kalabri, Milani e vuri re. Shkathtësia e tij në frontin e sulmit bëri që klubi Rossonnero të interesohej.

Por në Metropolitan, me gjithçka të humbur, trajneri i dha mundësinë. Ishte ndeshja e tretë që ai kishte luajtur gjatë gjithë sezonit. Para se të hidhej në fushën e Metropolitano, ai kishte marrë pjesë në dy ndeshje të Serisë A. gjithsej 49 minuta. Aq i duhej për t’i dhënë jetë Milanit.

“Është suksesi më i madh i jetës sime”, tha Messias. Braziliani mori famë në moshën 30-vjeçare dhe pas një jete plot sakrifica në të cilën futbolli u bë shpëtim për të.