Mashtrimi me Call Center, arrestohet bashkëjetuesja shqiptare e polakut

Bie në prangat e policisë së Shkodrës 21-vjeçarja Alma Sokoli, bashkëjetuesja e polakut Pawel Wziontek që kishte ngritur skemën e mashtrimit financiar me Call Center prej gati një viti në Shqipëri.

“Nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve në DVP Shkodër, në bashkëpunim me forcën e posaçme ‘Shqiponja’, bazuar në informacionet e mara në rrugë operative, u bë kapja dhe ndalimi i shtetases në kërkim A. S., 21 vjeçe, banuese në Shkodër. Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër, më datë 21.11.2021, i ka caktuar kësaj shtetaseje masën e sigursë ‘Arrest në burg’, për veprat penale ‘Mashtrimi kompjuterik’ dhe ‘Fshehja e të ardhurave’” njoftoi policia.

LEXO EDHE  U kap duke grabitur një makinë, arrestohet 36-vjeçari në Berat

Pesë ditë më parë, Gjykata e Shkodrës nxori nga burgu tetë punonjësit e Call Centerit, të akuzuar për mashtrim financiar të shtetasve europianë.

Organizatori i skemës, 27-vjeçari polak, mbetet ende në arrati.