LSI kërkon buxhet shtesë për arsimin: Të rriten pagat e mësuesve dhe akademikëve

Deputetja e LSI-së Erisa Xhixho kërkoi nga foltorja e Kuvendit këtë të Enjte shtimin e 2 miliardë lekëve në buxhetin për arsimin.

Xhixho tha se 1.4 mld lekë të shkojnë për arsimin bazë dhe 600 mln për arsimin e mesëm. Ajo kërkoi rritjen e pagave të arsimtarëve.

LEXO EDHE  U gjetën të vdekur në pallatin në Golem, cfarë lidhje kishin burrë e grua

Xhixho po ashtu kërkoi rritjen e pagave për akademikët.

“Pagat e pedagogëve duhet të rriten, s’janë as në nivelit e rajonit”, tha ajo.

Xhixho kërkoi 5 mld lekë shtesë për rritjen e pagave të akademikëve dhe fond të orientuar për kërkim shkencor.