Ish-punonjësja e Pfizer vjedh dokumentet konfidencialë për vaksinën dhe zhduket

FILE PHOTO: A woman holds a small bottle labeled with a "Coronavirus COVID-19 Vaccine" sticker and a medical syringe in front of displayed Pfizer logo in this illustration taken, October 30, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

Një punonjëse e kompanisë Pfizer u padit psi dyshohet se ka vjedhur një sasi të konsiderueshme dokumentesh konfidencialë të lidhura me vaksinën anti-Covid dhe është larguar.

Ish-punonjëse Chun Xiao (Sherry) Li, akuzohet për ngarkimin e fshehtë të 12,000 dokumenteve nga një laptop i lëshuar nga kompania drejt një llogarie personale të Google Drive dhe pajisje të ndryshme personale.

Pfizer gjithashtu akuzon Li-në se ka mashtruar kompaninë në lidhje me atë që ka bërë me dosjet që ajo ka marrë, të cilat përfshijnë pronën e tyre intelektuale.

LEXO EDHE  ‘Ky është fundi i civilizimit’/ Papa Francesku bën deklaratën e fortë nga Greqia

Dokumentet e vjedhura kanë të bëjnë me vaksina të shumta Pfizer, ilaçe dhe inovacione të tjera, duke përfshirë të dhëna të fshehta lidhur me vaksinën e saj COVID-19.

Kompania zhvilloi vaksinën COVID-19 së bashku me BioNTech. Në padi theksohet se Pfizer investoi më shumë se 2 miliardë dollarë në vaksinën e COVID-19.