Kriza e Partizanit, Agustin Kola: Në futbollin shqiptar nuk e bën merkaton trajneri, të kuqtë i shoh në Kupat e Europës

Foto: News 24, Sport News

Agustin Kola, një nga emrat më të shquar në vite në futbollin shqiptar, ka qenë një nga të ftuarit në “Sport News Plus” në “News 24” ku ka bërë analizën e tij për Superioren. Kola u ndal te situata e Partizanit, i cili sipas tij, vazhdon të jetë një skuadër pretendente për Europën.

“Nuk është turp të të mundë Laçi. Por për pjesën tjetër, po shohim që në Superiore nga vendi i fundit në vend të parë, po të shohësh, aty-aty janë ekipet. Shohim që ekipin e vendit të parë mund ta mundë ekipi i vendit të fundit.

Njëlloj si viti i kaluar. Kështu do shkoje dhe këtë vit, nuk shoh diferenca, me atë ritëm që kanë pasur skuadrat vjet janë. Edhe kjo periudhë ka ndikuar psikologjikisht.

LEXO EDHE  Botërori për femra/ Shqipëria triumfon ndaj Kosovës në 'Fadil Vokrri'

Unë e shoh Partizanin në Kupat e Europës, nëse nuk shkon është një dështim.

Probleme nga merkato? Në asnjë klub këtu nuk e bën merkaton trajneri. Që këtu duket, nëse je trajner ti duhet të marrësh lojtarët, se trajneri di cilët ushtarë i duhen. Këtu në përgjithësi e bëjnë presidentët dhe të tjerët merkaton. Te Partizani e ka bërë trajneri? Kur janë aty nuk flasin, kur ikin thonë e bëri ai tjetri, prandaj shkojnë gjërat kështu”, tha Kola.