Shkarkimi nga mazhoranca/ Meta: Nuk e kam në axhendë, tani po kuptojmë ata që nxitën ‘djegien’ e mandateve

Presidenti i Republikës Ilir Meta e cilëson si një çështje me të cilin nuk merret fare ai lidhur me shkarkimin e nisur nga mazhoranca, duke thënë se nuk ekziston si çështje në axhëndën e tij.

Në një intervistë ekskluzive për emisionin “Ora e Betit” nga Beti Njuma në RTV Ora, ai tha se jo gjykata Kushtetuese, por edhe gjithë bota e ka pasur të pamundur përpara 25 prillit të shkarkonte Presidentin e Republikës.

Sipas tij, një nga qëllimet e atyre që nxitën djegien e mandateve, që nxitën lojërat për zgjedhjet vendore dhe gjithë ato kriza që u krijuan në Shqipëri, tani po kuptohet qartë si u krijuan dhe kush i krijoi.

LEXO EDHE  4 humbje jete dhe 346 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri

Pjesë nga intervista:

Pyetje: Po kjo Gjykatë Kushtetuese pritet gjithashtu të vendosë edhe për kushtetutshmërinë e vendimit të Parlamentit të kaluar për shkarkimin tuaj. Çfarë do të bëjë Presidenti Ilir Meta në rast të një vendimi për shkarkim?

Presidenti Meta: Presidenti nuk merret fare me këtë çështje. Me këtë çështje merret vetëm Këshilltari Juridik i Presidentit të Republikës. Kemi disa këshilltarë, por Këshilltari kryesor zoti Bledar Dervishi. Kjo është një çështje që nuk ekziston fare në axhendën e Presidentit të Republikës Ilir Meta! Nuk ekziston fare një çështje e tillë!