“Katar 2022″/ 12 kombëtaret e kualifikuara dhe ndarja e vazove në playoff

Photo by FIFA/FIFA via Getty Images)
Numri i ekipeve të kualifikuara për Botërorin 2022 është rritur në 12. Këto janë skuadrat që kanë në dorë biletën për në Katar: dhjetë evropianë, të gjithë fitues të grupeve të tyre përkatëse, plus Katari, që është pritësi i ngjarjes dhe Brazili. (Belgjika, Brazili, Kroacia, Danimarka, Franca, Gjermania, Anglia, Katari, Serbia, Spanja, Zvicra).

PLAYOFF

Gjashtë koka grupesh dhe gjashtë në vazon e dytë, fillimisht gjysmëfinalet dhe më pas finalja, me tre kombëtare nga dymbëdhjetë që do të kenë pasimin për të shkuar në Botërorin e Katarit.

LEXO EDHE  Ekzekutimi i boksierit të njohur, dalin pamje nga vendngjarja (Foto)

Kjo, me pak fjalë, është çfarë do të ndodhë me play off-et evropiane për akses në Katar 2022.

Vazot e para përballen me vazon e dytë me ndeshjen gjysmëfinale në shtëpinë e tyre, ndërsa në finale do të jetë në fushë neutrale.

VAZO 1

Portogallo
Scozia
Italia
Russia
Svezia
Galles

VAZO 2

Turqia
Polonia
Maqedonia e Veriut
Ukraina
Austria
Çekia